15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’a gitti

07.10.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’a gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına katılmak üzere Sırbistan’a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in daveti üzerine gerçekleştireceği ziyaret esnasında, Sırbistan ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 140. yıl dönümünün de kutlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile gerçekleştireceği ikili görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerini tüm yönleriyle ele alma imkânı bulacaklarını söyledi.

“BELGRAT-SARAYBOSNA OTOYOLU’NUN TEMELİNİ LİDERLERLE BİRLİKTE ATACAĞIZ”

Türkiye- ile Sırbistan arasında geçen yıl ilki düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı’nın da ikincisinin ziyaret çerçevesinde gerçekleştirileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malumunuz bu ve benzeri mekanizmaların kurumsallaşmasına Türkiye olarak çok büyük önem veriyoruz ve bunları üst düzeyde bizler yürütürken öbür taraftan işin tamamıyla sekretaryasını dışişleri bakanlarımız karşılıklı olarak yürütüyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile DEİK-Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak organizasyonuyla tertiplenecek iş forumuna katılarak iş adamlarına hitap edeceklerini belirterek iş forumunu ilişkilerin ekonomik ve ticari veçhesinin layık olduğu düzeye çıkarılması açısından önemli bir araç olarak değerlendirdiğini kaydetti.

Ziyaret sırasında Türk firmaları tarafından Sırbistan’da kurulan altı fabrikanın açılışı ile bir fabrikanın temel atma töreninin gerçekleştireceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti esnasında 2009 yılında oluşturulan Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Zirve Toplantısı’nın da düzenleneceğini açıkladı.

“Balkanlar’da gönül köprüleri oluşturmak maksadıyla inşa ettiğimiz Belgrat-Saraybosna Otoyolu’nun temelini de liderlerle birlikte atacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu TİKA tarafından üstlenilen Ram Kalesi gibi tarihî eserlerin ve diğer projelerin de açılışlarını yapacağını bildirdi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÜLKEMİZE YÖNELİK TEHDİTLERİNİ KABULLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: “Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Ve şu anda buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyorlar, yürütecekler. Bu zaten biliyorsunuz yeni bir şey değil, bayağı geçmişi olan bir şey. Sayın Başkan Trump bu konuyla ilgili talimatını vermişti ve çekilmeyi emretmişti, fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye rağmen bu arada gerek Amerikalı heyet gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep yaptılar, yapıyorlar da. Şimdi bu dün akşamki görüşmeden sonra da yine bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Zira bizim biliyorsunuz verilmiş bir kararımız var. Hep söylediğimiz söz, bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Ve bu kararlığımızı devam ettiriyoruz, çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamada; Türkiye’nin bundan böyle ABD’nin son iki yıldır bölgede yakaladığı DEAŞ’lılardan sorumlu olacağı da ifade ediliyor. Bu konuda ne anlama geliyor, bununla ilgili detay verebilir misiniz?’ Sorusunu da, “Biliyorsunuz değişik ülkelerden, Almanya, Fransa gibi burada bulunan DEAŞ’lılar var. Bu DEAŞ’lıların kontrolünü biz kendi elimizden çıkarmak istiyoruz. Bunlara artık bakamayız, artık yetti diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir, kendileri bir çalışma yapacaklar. Biz de arkadaşlarımıza bu konuda talimatı verdik, onlar da bir çalışma yapıyorlar, burada ne gibi bir adım atalım ki şu anda cezaevinde veya cezaevlerinde bulunan bu DEAŞ’lıları buralardan süratle derdest edelim” şeklinde cevapladı.

“ABD İLE İKİLİ İLİŞKİMİZDE EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARDAN BİRİ F-35 KONUSUDUR”

ABD Başkanı Trump ile önümüzdeki ayın ilk yarısında Washington’da görüşeceğini bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ziyarette ikili olarak heyetler arası bu görüşmeyi yapmak suretiyle tabii ki yüz yüze olması işin derinliğini, Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler ve bölgedeki gelişmeler, bunları ele alma fırsatını bize vermiş olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD Başkanı Trump ile yapılması planlanan görüşmede F-35 ve Patriot’ların gündeme gelmesi bekleniyor mu?” sorusuna da şöyle cevap verdi: “İkili ilişkilerimiz diyorum. Tabii ki ikili ilişkilerimizin en önemli başlıklarımızdan bir tanesi de F-35. Bu uzayan bir süreç oldu. Temennim odur ki bu görüşmemizde hem bunu bir karara bağlamak ve bu karara bağlayışla birlikte çünkü biz hâlâ parçaları gönderiyoruz, biliyorsunuz bizden de burada offset kapsamında parçalar alınıyor ve bu parçalar gönderilmeye devam ediliyor. Ödemelerde de biz yine de aksama yapmıyoruz. Şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar gibi bir ödemeyi yapmış bulunuyoruz. Dolayısıyla en önemli başlıklardan bir tanesi olan bu konuyu tabii ki ele alacağız, yine bunu konuşacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına katılmak üzere Sırbistan'a hareket etti.

Tüm Haberler