15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Reyhanlı’daki patlamayla ilgili araştırmalar sürüyor”

05.07.2019
“Reyhanlı’daki patlamayla ilgili araştırmalar sürüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının Reyhanlı’daki patlamayla ilgili sorusuna verdiği cevapta, “Bunun gerisinde ne vardır ne yoktur şu anda arkadaşlarımız çalışmaları yapıyorlar. Zannediyorum kısa zamanda neticesi ortaya çıkacaktır. Yani şu andaki tespitler daha çok terörle bir bağlantısı olabilir istikametinde” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını Üsküdar'daki Hz. Ali Camii'nde kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiden ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

REYHANLI’DAKİ PATLAMA

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir otomobilde meydana gelen patlamaya ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriyeli üç kişi… Ama aracın içerisinde bomba olduğu belli. Onun patlaması neticesinde İçişleri Bakanımın verdiği bilgiye göre, üçü de ölmüş ve şu anda tabii incelemeler yapılıyor, kimlik tespitleri yapılmış” bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamaya ilişkin çalışmaların ilgililer tarafından yapıldığını belirterek, “Bunun gerisinde ne vardır ne yoktur şu anda arkadaşlarımız çalışmaları yapıyorlar. Onu da zannediyorum şöyle kısa zamanda neticesi ortaya çıkacaktır. Yani şu andaki tespitler daha çok terörle bir bağlantısı olabilir istikametinde. Herhâlde şöyle bir kaç saat içerisinde Bakanlığımız da bununla ilgili daha detay bilgi verecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partinizden bazı isimlerin yeni parti kurma hazırlığı içinde olduğu iddiası var. Milletvekilleriyle yaptığınız toplantıda konuyla ilgili değerlendirme yaptığınız da söyleniyor. Bunun doğruluk var mıdır, yorumunuz ne olur?” sorusuna da şöyle cevap verdi: “Şu anda benim partimin içerisindeki muvazzaf milletvekili arkadaşlarımın içinde böyle bir şey söz konusu değil. Ama partimle şu anda hiçbir ilişkisi olmayanların bu tür bir çalışması varsa bu da ayrı bir konu ki ona benzer haberleri biz de sizlerden duyuyoruz, başkalarından duyuyoruz. Bugüne kadar buna benzer olayları biz geçmişte de biliyorsunuz çok yaşadık. Hatta grup kuracak şekilde milletvekili sayısıyla aramızdan ayrılanlar oldu, ama şimdi tarih oldular, kimse onları hatırlamıyor bile. Bundan sonra bir başkaları yine aynı şekilde ayrıldılar, onlar da tarih oldu. Daha sonra bir başkası, o da tarih oldu. Onun için her siyasi partinin bunlar maalesef yaşam süreci içerisinde olan hadiselerdir. Biz yola çıktığımız arkadaşlarımızı hep yoldaş olarak gördük, ama maalesef yoldaş olmaktan çıkıp çok daha farklı istikamete gidenler oldu. Bunlar bir dava anlayışının dışında olanlardır. Onun için bu noktada çok da fazla bunları dert edinmiyoruz. Biz bu yolda beraber yürüyen arkadaşlarımız bizim yoldaşımızdır, dava arkadaşımızdır. Olmayanlar da kendi yollarına gider, biz de yolumuza devam ederiz.”

“TÜRKİYE-İRAN-RUSYA ÜÇLÜ ZİRVESİ TÜRKİYE’DE DÜZENLENECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, soru üzerine, Ağustos sonu veya Eylül ayı başı gibi Türkiye-İran-Rusya arasında üçlü bir zirvenin Türkiye’de düzenleneceğini, İdlib başta olmak üzere ilgili konuları görüşeceklerini söyledi.

İdlib ile ilgili olarak Rusya ve Türkiye’nin elinden gelen bütün gayreti gösterdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin de bağlantılı olduğu bazı bölgeler noktasında ilişkilerin, Dışişleri Bakanları arasında yürütüldüğünü kaydetti.

Tüm Haberler