15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“İstanbul’a hep birlikte sahip çıkmalıyız”

20.06.2019
“İstanbul’a hep birlikte sahip çıkmalıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Bahçelievler toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “İstanbul, her ne sebeple olursa olsun geleceği risk altına sokulabilecek, kazanımları tehlikeye atılabilecek bir şehir değildir. İstanbul’a hep birlikte sahip çıkmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Bahçelievler Hasan Doğan Spor Kompleksi bahçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

BAHÇELİEVLER’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Bahçelievler’de toplam yatırım tutarı 393 milyon lirayı bulan 13 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını gerçekleştireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımı olan Şirinevler minibüs terminali ve otoparkı, metrobüs yaya üstgeçidi, Devlet Hastanesi Katlı Otoparkı, Merkez Mahallesi Gençlik Merkezi, Saklı Vadi Spor Tesisi, aile danışmanlık merkezi, psikoterapi merkezi ile Bahçelievler Belediyesi’nce tamamlanan kongre merkezi, Siyavuşpaşa Spor Kompleksi ve otoparkı, meydan otoparkı, Millet Bahçesi ve diğer eserlerin Bahçelievler’e ve İstanbul’a hayırlı olmasını diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 15 yılda Bahçelievler ilçesine 1,5 milyar liralık yatırım yaptığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönem de Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Bahçelievler için çok önemli projeler hazırladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yenileme seçimi yapılacağını anımsatarak, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın terör örgütlerince desteklendiğini, proje sunamadığını, halkı kandırmak için sürekli yalana başvurduğunu kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı televizyon programını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, program moderatörü ile İmamoğlu’nun görüşerek hazırlandıklarını buna dair kayıtların ellerinde olduğunu dile getirdi.

“İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN MALİ DENETİM RAPORLARINDA KAMU ZARARI TESPİT EDİLMEMİŞTİR”

Cumhur İttifakı’nın adayı Yıldırım’ın, İDO Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı yapmış tecrübeli bir isim olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Diğer tarafta da CHP’nin adayı var. Kimdir bu aday? Bu adayın neler yaptığını söylersek, kim olduğu daha iyi anlaşılır. Kendisi her fırsatta Sayıştay raporlarından söz ederek büyükşehir yönetimini itham ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 mali denetim raporlarında yer alan konuların hiçbirinde kamu zararı tespit edilmemiştir, dolayısıyla yargılama konusu değildir. Ama bu kişinin Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminin sadece 2016 yılındaki faaliyetleriyle ilgili 11 adet kamu zararına yol açan işlem tespit edilmiştir. Kim tarafından Sayıştay tarafından. Bunlar elimizde belgeli. Yapılan yargılama sonunda bu zararların kendisinden tazminine karar verilmiştir. Dolayısıyla bu adayın sicili Sayıştay raporlarıyla tespitli şekilde bozuktur.”

CHP’nin adayının 31 Mart seçiminin ardından mazbatasını almadan, belediye başkanı olduğu iddiasıyla Anıtkabir’i ziyaret ettiğini, sahip olmadığı bir unvanı kullandığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sahip olmadığı bir unvanı kullanana ne derlerse, bu kişi de işte odur” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI BÜTÇESİNDEN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA NAKİT AKTARIMI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bütçesinden bazı sivil toplum kuruluşlarına yüz milyonlarca lira para aktarıldığı iddiasının da tamamen asılsız olduğuna vurgu yaparak, “Hepsi de kadınlara, gençlere, çocuklara, engellilere yönelik çalışmalar yürüten, eğitime, sağlığa, kültüre, spora hizmet eden, hayır-hasenat işleri yapan bu tür kuruluşlarla ortak projeler yürütme dışında, nakit olarak herhangi bir para aktarımı söz konusu değildir. Yani bu kişi İstanbullunun gönül köprülerini yıkmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara “Yaptıklarında ve etrafında olup bitenlerden bu kadar bihaber CHP adayına, İstanbul’un yönetimi emanet edilebilir mi? Bu kadim şehrin geleceği, ‘Zulüm 1453’de başladı’ diyenlere, akıllarının bir köşesinde hâlâ 1453’ün rövanşını almak olanlara teslim edilebilir mi? İstanbul gibi pırlanta kıymetinde bir şehir, böyle bir siyaset anlayışının eline bırakılabilir mi?” diye sordu.

“MURSİ’NİN ÖLÜMÜ KUTLU BİR ÖLÜMDÜR”

CHP’nin adayına destek çağrılarının Kandil’den geldiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar benim için ne dediler, bu CHP zihniyetini diyorum. Mursi rahmetli oldu, tweetler atmaya başladı bu CHP’liler. Ne dediler? ‘Erdoğan senin akıbetin de Mursi gibi olacak dediler. Bu CHP zihniyetine sesleniyorum. Ey eğri büğrü zihniyet, yanlış zihniyet şunu bilesin biz bu yola çıkarken kefenimizi giyerek çıktık ve Allah’ın takdiri nerede, nasıl, ne zamansa biz onu kucaklayarak bu yolda yürümeye kararlıyız. Mursi’nin ölümü kutlu bir ölümdür, mutlu bir ölümdür.”

Mısır’ın seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı merhum Muhammed Mursi'nin, mahkeme salonunda 25 dakika can çekiştiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zalim mısır yönetimi ve oradaki adli kurum, kurullar ne doktor, ne şu, ne bu çağırmadılar, orada ölümünü beklediler. Mısır yönetimine sesleniyorum, Mısır adli makamlarına sesleniyorum; zalimler için yaşasın cehennem” diye konuştu.

“İSTANBUL, GELECEĞİ RİSK ALTINA SOKULABİLECEK BİR ŞEHİR DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan sandığa gittiklerinde ölçütlerinin  projeleriyle, birikimiyle, yeteneğiyle, ekibiyle kimin bu şehri daha iyi yöneteceği olmasını isteyerek “İstanbul, her ne sebeple olursa olsun geleceği risk altına sokulabilecek, kazanımları tehlikeye atılabilecek bir şehir değildir. İstanbul’a hep birlikte sahip çıkmalıyız. Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından hangisi İstanbul’un ulaşım sorununun, kentsel dönüşüm çalışmalarının, yeşilinin, çevre düzenlemesinin, sosyal hizmetlerinin üstesinden gelebilecekse, şehrin yönetimini ona teslim etmeliyiz” sözlerine yer verdi.

Türkiye’nin en iyi proje geliştiren şahsiyetlerinden biri olan Binali Yıldırım’ı İstanbul’a aday gösterdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994’ten bu yana İstanbul için proje ürettiklerini, bir şeyler yapma gayretiyle sorunların çözümünü gerçekleştirdiklerini anlattı.

“Bu şehir, bizi karakaşımıza, kara gözümüze meftun olduğu için değil, kendisine en iyi hizmeti vereceğimiz inancıyla belediye başkanı yaptı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinin hepsinde İstanbul’un her meselesiyle yakından ilgilendiğini ve ilgilenmeye de devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çabamız ve endişemiz İstanbul’a ve ülkemize daha güzel bir gelecek hayal ediyor oluşumuzdan kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden olan İzmir’in de CHP zihniyeti elinde heba olduğunu, buna dayanamayarak İzmir için de projeler geliştirdikleri, Gördes Barajı’yla İzmir’in su sorununu çözdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un su sorununu da kendilerinin çözdüğünü hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994’te CHP’li bir belediyeden devraldığı İstanbul’un o dönem çöp, çukur, çamur ve susuzlukla anıldığını, göreve gelmelerinin ardından, İstanbul’un bütün sorunlarının birer birer çözüme kavuştuğunu dile getirdi.

“İSTANBUL’A DEV YATIRIM VE HİZMETLERİ BİZ KAZANDIRDIK”

İstanbul’da hayata geçirdikleri su, altyapı, üstyapı, ulaşım, çöp depolama, doğalgaz gibi projeleri anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç’in temizlenmesi, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı gibi dev yatırım ve hizmetlerin de AK Partili iktidarlarca İstanbul’a kazandırıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul sevdalısı bir kardeşiniz olarak, biz İzmir’in de bu hâline üzülüyoruz. Kokudan geçilmiyor Körfez. Çünkü İzmir CHP’lilerin elinde. CHP demek pislik demektir, CHP demek çöp demektir,  CHP demek kanalizasyon demektir. Bizde ise temizlik var. Şimdi biz İstanbul’umuzu daha ileri götüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü yapılacak seçime üç gün kaldığına dikkati çekerek, vatandaşlardan Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım’a destek vermelerini istedi.

Tüm Haberler