15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Engelli bireyler kadar, ailelerinin yükünün hafifletilmesi de toplumsal bir sorumluluktur”

25.03.2019
Emine Erdoğan: “Engelli bireyler kadar, ailelerinin yükünün hafifletilmesi de toplumsal bir sorumluluktur”

Emine Erdoğan, HAYPADER Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, engelli bireyler kadar ailelerinin de desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Engelli bireylerin ailelerin yükünün hafifletilmesi de toplumsal bir sorumluluktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Bağcılar’daki Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği (HAYPADER) Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun açılış törenine katıldı.

İstanbul Bağcılar’daki okulun açılış töreninde bir konuşma yapan Emine Erdoğan, güzide bir okulun açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projede emeği geçenleri kutladı.  “Bu okulun temelinde, demir ve çimento kadar sevgi ve iyilik düşüncesi var. Hayırseverlik bilinci var. Dayanışmanın asil ruhu var” diyen Emine Erdoğan, hayırseverliğin verdiği hazzın havaya, suya, toprağa karışıp kâinatta yol aldığını, yapılan en ufak bir iyiliğin dünyanın uzak köşelerinde büyük yansımaları olduğunu, insanların birbirine güvenini artırdığını söyledi.

“HAYIRSEVERLİK, SAHİP OLUNANLARI BEREKETLENDİRİR”

Hayırseverliğin sahip olunanları bereketlendirdiğini, maddi olarak yapılan hayırseverliğin yanında manevi olarak da yapılan hayırseverlikler bulunabileceğini anlatan Emine Erdoğan, “İki hareketin değeri de aynıdır. Çünkü ikisinin de özü, kendimizi değil, karşımızdakini düşünme erdemine dayanır. Ölçüsü ne olursa olsun, dünyaya yaydıkları iyilik, sevgi için ve en önemlisi örneklikleri için bütün hayırseverlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Emine Erdoğan, yapılan hayırların hayatlara manevi hazlar katacağına inandığını dile getirerek, açılacak okulun da engelli evlatları olan ailelerin hayat yüklerini hafifleteceğini belirtti. Son zamanlarda engelli bireylerin özel ihtiyaçlarına uygun pek çok eğitim kurumu açıldığına işaret eden Emine Erdoğan, toplumda bu konuya yönelik farkındalığın arttığını, hükûmetin de engelliler konusunda büyük gayret gösterdiğini kaydetti.

“SON 17 YILDA 55 BİNE YAKIN ENGELLİ MEMUR İSTİHDAM EDİLDİ”

Engellilerin eğitiminden istihdamına kadar tüm sorunlarıyla yakından ilgilenildiğini, son 17 yılda 55 bine yakın engelli memur istihdam edildiğini sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, engelli vatandaşların eğitiminde fırsat eşitliği sağlandığını bu çerçevede Millî Eğitim Bakanlığı ve belediyelerin donanımlı tesisler kurduklarını aktardı.

Emine Erdoğan, “Bütün bunlar, engelli kardeşlerimiz için bir lütuf değil, insan hakkının teslimi demektir. Engelli bireylerin hayata katılabilmeleri için ihtiyacımız olan şey; ince işçilik ama daha önemlisi ince fikirliliktir. Şehirlerimizin mimarisi kadar bu konuda göstereceğimiz dikkat de önemlidir” ifadelerini kullandı.

Engellilere tahsis edilmiş park yeri, yürüme yolu, asansör gibi imkânların bazen şuursuzca kullanabildiğini bu durumum da engelli vatandaşların hayatında daha büyük bariyerlere dönüştüğünü söyleyen Emine Erdoğan, nezaketi elden bırakmadan tüm vatandaşları, engelli bireylerin öncelik hakkına saygı göstermeye davet etti.

“GÜÇLÜ TÜRKİYE OLMANIN ÖN KOŞULLARINDAN BİRİ, TÜM BİREYLERİMİZİN KENDİNİ GÜÇLÜ HİSSETMESİDİR”

Açılışı yapılan HAYPADER Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun toplumda bu bilincin artırılması katkı sağlayacağını ve ailelere rehberlik edeceğini ifade eden Emine Erdoğan, engelli bireyler kadar ailelerinin de desteğe ihtiyacı olduğunu, ailelerin yükünün hafifletilmesinin de toplumsal bir sorumluluk olduğuna işaret etti.

Emine Erdoğan, yetenek avcılığı yaparak, yeteneklerin gelişip büyüyeceği ortamlar oluşturulmasının önemine dikkati çekerek, “Böyle başarıların önündeki tek engel, zihinsel bariyerlerdir. Onları aşabilirsek, bedensel engelleri de aşabiliriz. Güçlü Türkiye olmanın ön koşullarından biri, tüm bireylerimizin kendini güçlü hissetmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

“DAYANIŞMA VE BİRBİRİNE SAHİP ÇIKMA FİKRİ TOPLUMLARIN ÖMÜRLERİNİ UZATIR”

“Evlatlarımızın ruhuna merhamet, yardımseverlik tohumu atalım ki, gelecekte bunlar meyve versin” sözlerine yer veren Emine Erdoğan, toplumsal ilişkinin kalitesini artırmanın nezaket, anlayış ve hoşgörüyü elden bırakmamakla mümkün olduğunu, dayanışma ve birbirine sahip çıkma fikrinin de toplumların ömürlerini uzatacağını kaydetti.

Emine Erdoğan, “Bu anlamlı yatırım dolayısıyla Demirören ailesi başta olmak üzere tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Kıymetli çabaları için, kendilerine engelli evlatlarımız, ailelerimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu eğitim yuvası çocuklarımıza ve geleceğimize armağan olsun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Tüm Haberler