Sedat Güneral

Görev Süresi : 01.09.1983 - 09.11.1989

1922 yılında Erzincan’da doğdu. 1942 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1958 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi.

1967 yılında Tuğgeneralliğe, 1971 yılında Tümgeneralliğe, 1975 yılında ise Korgeneralliğe yükseltildi. 5. Kolordu Komutanlığı, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1979 yılında Orgeneralliğe yükseltildi. Orgeneral rütbesiyle NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulundu. 30 Ağustos 1983’te emekli oldu.

1 Eylül 1983 ile 9 Kasım 1989 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yaptı.

Evli ve iki çocuk sahibidir.