Ö. Fikret Belbez

Görev Süresi : 29.09.1955 - 28.05.1958

1903 yılında Van’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nin ardından Berlin Siyasi İlimler Yüksek Okulu’nu bitirdi.

11 Aralık 1929’da Dışişleri Bakanlığı’nda Memur olarak göreve başlayan Ö. Fikret Belbez, 3. Kâtiplik, Berlin Konsolosluğu Kançıları, Berlin ve Londra’da 3. Kâtiplik, Londra ve Atina Büyükelçilikleri Başkâtipliği, Şube Müdürlüğü, New York Konsolosluğu, Başkonsolosluk, Merkezde görev ve Hariciye Vekaleti’nde Ekonomik İşler Dairesi Reis Muavini olarak görev yaptı.

7 Şubat 1951 tarihinde Riyaseticumhur Kalemi Mahsus Müdürlüğü’ne, 29 Eylül 1955’de Riyaseticumhur Umumi Kâtipliğine atandı. 28 Mayıs 1958 tarihinde Varşova Büyükelçiliği’ne atanana kadar bu görevini sürdürdü.

Evli ve iki çocuk sahibiydi. 4 Haziran 1985 günü yaşamını yitirdi.