Necip Torumtay

Görev Süresi : 01.07.1983 - 31.08.1983

1926 yılında Trabzon’da doğdu. 1944 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1954 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi.

1970 yılında Tuğgeneralliğe, 1974 yılında Tümgeneralliğe yükseltildi. Bu rütbeyle, Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı ile Piyade Tümen Komutanlığını yürüttü. 1978 yılında Korgeneralliğe yükseltildi. Korgeneral rütbesiyle Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1982 yılında Orgeneralliğe yükseltildi.

20 Kasım 1982 ile 30 Haziran 1983 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcılığı, 1 Temmuz 1983 ile 31 Ağustos 1983 tarihleri arasında ise Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği görevlerinin ardından, Genelkurmay İkinci Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. 3 Aralık 1990 günü emekliye ayrıldı.

Evli ve iki çocuk sahibiydi. 28 Ağustos 2011’de yaşamını yitirdi.