Necdet Üruğ

Görev Süresi : 24.08.1981 - 01.07.1983

1923 yılında İstanbul’da doğdu. 1941 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1950 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi.

1966 yılında Tuğgeneralliğe yükseltilerek, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1969 yılında Tümgeneralliğe, 1973 yılında ise Korgeneralliğe yükseltildi. Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı ve 15. Kolordu Komutanlığı görevlerinin ardından, 1977 yılında Orgeneralliğe yükseltildi. 1.Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı, 24 Ağustos 1981’den 1 Temmuz 1983’e kadar Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

1 Temmuz 1983 ile 5 Aralık 1983 arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 6 Aralık 1983 ile 2 Temmuz 1987 tarihleri arasında ise Genelkurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2 Temmuz 1987’de emekli oldu. Evli ve iki çocuk sahibidir.