M. Kemal Yamak

Görev Süresi : 09.11.198 9- 15.06.1993

1924 yılında Amasya’da doğdu. 1945 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1958 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi. 1971 yılında Tuğgeneralliğe, 1975 yılında Tümgeneralliğe, 1979 yılında ise Korgeneralliğe yükseltildi. Bu rütbe ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, 7.Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1984 yılında Orgeneralliğe yükseltildi. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 1989’da emekliye ayrıldı. 9 Kasım 1989 ile 15 Haziran 1993 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

Evli ve üç çocuk sahibiydi. 26 Temmuz 2009’da yaşamını yitirdi.