M. Cihat Alpan

Görev Süresi :14.04.1966 - 03.07.1972

1917 yılında Balıkesir’de doğdu. 1937 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirdi.

Kurmay subay olarak çeşitli birlik ve kurumlarda Karargâh Subaylığı ile Tabur ve Alay Komutanlığı, Paris Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Dairesi Kara Subaylığı ve Paris Ataşeliği görevlerinde bulundu.

1964 yılında tuğgeneralliğe yükseltilerek, 6.Zırhlı Tugay Komutan Vekilliği ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Harekât Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 14 Nisan 1966’da emekli oldu.

14 Nisan 1966 ile 3 Temmuz 1972 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yaptı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapan ilk generaldir.

Evli ve iki çocuk sahibiydi. 7 Mart 1999’da yaşamını yitirdi.