Ali Haydar Saltık

Görev Süresi : 12.09.1980 - 24.08.1981

1923 yılında İstanbul’da doğdu. 1941 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1953 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi.

1966 yılında Tuğgeneralliğe, 1970 yılında Tümgeneralliğe, 1974 yılında Korgeneralliğe yükseltildi. Tümgeneral rütbesiyle, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı ile Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, Korgeneral rütbesiyle Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1978 yılında Orgeneralliğe yükseltildi. Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve Ege Ordu Komutanlığı’nın ardından, 12 Eylül 1980 ile 24 Ağustos 1981 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Sonraki yıllarda 1.Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı ve Komutanlığı yaptı ve 30 Ağustos1985’te emekli oldu.

Evli ve üç çocuk sahibiydi. 8 Nisan 2011’de yaşamını yitirdi.