Erzurum Kongresi’nin Yıl Dönümü

22.07.2018

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin yıl dönümü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

“Aziz milletimizin kendi kaderini, kendi geleceğini tayin etme iradesini tüm dünyaya ilan ettiği Erzurum Kongresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolun kilometre taşlarından biri olmuş, milli birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine büyük katkı sağlamıştır.

“Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz” kararına imza atılan Erzurum Kongresi, bölgesel bir kongre olarak planlanmasına rağmen, istiklal mücadelemizin ilkelerinin belirlenmesinde oynadığı öncü rolle ulusal bir nitelik kazanmıştır.

Erzurum’da ilan edilen, manda ve himayeyi kesinlikle reddeden milli irade doğrultusunda, aziz milletimiz topyekun bir mücadele başlatmış ve Kurtuluş Savaşı’nın nihai hedefini ortaya koymuştur.

Bağımsızlık mücadelemizin yol haritasının şekillendiği Erzurum’da ortaya konan azim ve kararlılık, bugün bizlere de ilham kaynağı olmakta, geleceğe yürüyüşümüzde bizlere güç katmaktadır.

Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum. ”