Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Zirvesi Nedeniyle Brüksel’e Yapacakları Ziyaret

10.07.2018

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN NATO DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİ’NE KATILIMINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek olan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacaklardır.

Zirve’de NATO İttifakının mevcut güvenlik sınamalarına karşı uyarlanması amacıyla atılmakta olan adımların gözden geçirilmesi; Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik sınamalar hakkında stratejik nitelikli görüş alışverişinde bulunulması planlanmaktadır. Gürcistan ve Ukrayna Devlet Başkanlarının katılımıyla tertiplenecek oturumda, bu ülkelerin NATO’yla işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulması hedeflenmektedir. Afganistan Cumhurbaşkanı Sayın Gani ve İcra Heyeti Başkanı Sayın Abdullah’ın da iştirak edecekleri oturumda ise, İttifakın Afganistan’a desteğinin teyid edilmesi ve Müttefiklerin Afganistan’a ilave katkılarını açıklamaları beklenmektedir.

Zirve’de ayrıca, NATO’nun Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve istikrarın yayılmasına matuf Açık Kapı Politikası’na taahhüdünün teyid edilerek, Makedonya’ya katılım müzakereleri için davette bulunulması öngörülmekte; Irak’ın terör tehdidi dahil, güvenlik sınamalarıyla mücadele yeteneğinin geliştirilmesine ve kapasitesinin artırılmasına yönelik bir NATO Eğitim Misyonu başlatılması hususunda karar alınması hedeflenmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve vesilesiyle mevkidaşlarıyla çeşitli ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri de öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.