Türk Konseyi Sekizinci Zirvesi’ne İlişkin Basın Açıklaması

11.11.2021

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) Sekizinci Zirvesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde, “Yeşil Teknolojiler ve Dijital Çağda Akıllı Şehirler” teması altında, 12 Kasım 2021 tarihinde, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirilecektir.

Zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülke Macaristan’ın Başbakanı Sayın Viktor Orban iştirak edecektir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov da gözlemci üye statüsüyle Konsey’e ilk defa katılan Türkmenistan’ı temsilen Zirve’de yer alacaktır.

Zirvede, Türk Konseyinin isminin Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirilmesi ve önümüzdeki 20 yıla matuf “Vizyon Belgesi’nin” kabul edilmesi dahil Teşkilatın işleyişine ve geleceğine dair önemli kararların alınması beklenmektedir.

Dönem Başkanlığı’nın Azerbaycan’dan Türkiye’ye devrolunacağı Zirve’de, dost ve kardeş ülkelerle işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesine ilişkin hususlar ele alınacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve vesilesiyle ayrıca, mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunacaklardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.