Sayın Cumhurbaşkanımızın İtalya ve Birleşik Krallık’ı Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

28.10.2021

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN G20 LİDERLER ZİRVESİ’NE KATILMAK ÜZERE İTALYA’YA VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇERÇEVE SÖZLEŞMESİ 26. TARAFLAR KONFERANSI MARJINDA YAPILACAK DÜNYA LİDERLER ZİRVESİ’NE İŞTİRAK ETMEK ÜZERE BİRLEŞİK KRALLIK’A YAPACAKLARI ZİYARETLERE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde İtalya’nın evsahipliğinde Roma’da yapılacak 16’ncı G20 Liderler Zirvesi ile Birleşik Krallık’ın evsahipliğinde Glasgov’da düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ıncı Taraflar Konferansı (COP26) sırasında 1-2 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Liderler Zirvesi’ne iştirak edeceklerdir.

G20 Roma Zirvesi’ndeki görüşmelerde Liderlerin, koronavirüs salgını gölgesinde yaşanan ekonomik toparlanma, küresel ekonomi ve sağlık alanındaki gelişmeler, iklim değişliği, çevre, sürdürülebilir kalkınma ile mülteci krizi gibi konular ile G20’nin bu konular özelinde oynayabileceği rollere dair görüş alışverişinde bulunmaları öngörülmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, G20 Zirvesi’nin ardından katılacakları 26’ncı Taraflar Konferansı Dünya Liderler Zirvesi’nin ilk günü olan 1 Kasım’da hitaplarını gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın anılan Zirveler kapsamında katılımcı bazı ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler yapmaları da öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.