Sayın Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan Cumhuriyeti’ni Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

08.12.2020

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’Nİ ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in davetine icabetle, 9-10 Aralık 2020 tarihlerinde Bakü’ye resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Ziyaret, “Tek Millet iki Devlet” şiarını temel edinmiş iki ülkenin, Ermenistan’ın 27 Eylül’de başlattığı saldırılar karşısında işgal altındaki topraklarının kurtarılması amacıyla Azerbaycan tarafından icra edilen harekâtın başarıyla tamamlanmasını ve kazanılan şanlı zaferi birlikte kutlamalarına vesile olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, bu kapsamda, Bakü’de 10 Aralık’ta düzenlenecek Zafer Geçidi Törenine iştirak edeceklerdir.

Ziyaret çerçevesinde yapılacak görüşmelerde, açılan yeni dönemde, Azerbaycan’ın haklı davasının uluslararası platformlarda takibi için atılabilecek ortak adımlar ele alınacak, iki kardeş ülke arasındaki mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi noktasında meydana çıkan yeni imkânlar değerlendirilecektir. Ziyarette, güncel uluslararası ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Ziyaret çerçevesinde ikili ilişkilerin ahdi zeminine önemli katkılar sağlamaya matuf muhtelif belgelerin imzalanması da öngörülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.