Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan'ı Ziyaretlerine İlişkin Basın Açıklaması

06.11.2019

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN MACARİSTAN’I ZİYARETLERİNE İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Dördüncü Toplantısı’nın icrası kapsamında, 7 Kasım 2019 tarihinde Macaristan’a resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Macaristan Cumhurbaşkanı János Ader’le gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’la birlikte Konsey toplantısına başkanlık edeceklerdir.

Temaslarda, Türkiye-Macaristan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecektir. Bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır.

Konsey toplantısı vesilesiyle, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeye matuf muhtelif anlaşma ve belgelerin imzalanması da öngörülmektedir.

Türk ve Macar işadamları, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Macaristan Başbakanı Sayın Orbán’ın katılımlarıyla icra edilecek toplantıda biraraya geleceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’ni ve bu vesileyle Türbe kompleksinde, Türkiye Okçular Vakfı ile Gül Baba Türbesi Mirası Koruma Vakfı tarafından düzenlenen “Minyatürlerle Osmanlı Devri Türk Okçuluğu” sergisini ziyaret etmeleri de planlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.