Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

 

Biyografisinin tamamı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Gündeminden

19Ocak

“Kendimiz ve Gönlünü Bize Çevirmiş Kardeşlerimiz İçin Güçlü Kalmak Zorundayız”

“Kendimiz ve Gönlünü Bize Çevirmiş Kardeşlerimiz İçin Güçlü Kalmak Zorundayız”35. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, devletimize sınır çizebiliriz, ama şu gönlümüze sınır çizemeyiz. Çünkü tarih bize bunu emrediyor. Bu gönlün içinde Suriye, Irak, Myanmar ve Türkistan’daki mağdur kardeşlerimiz de var; Bosna, Afrika ve Avrupa'nın dört bir yanındaki mazlum kardeşlerimiz de. Milletimiz bunca saldırıya rağmen hâlâ dimdik ayakta ise, gönül sınırlarımızın içindeki yüz milyonlarca kardeşimizin duası, sevgisi, teşviki sayesindedir” dedi.

18Ocak

“Adaletin Tesis Edildiği Her Yerde Huzur, Refah ve İstikrar Hâkim Olur”

“Adaletin Tesis Edildiği Her Yerde Huzur, Refah ve İstikrar Hâkim Olur”Yargıda Birlik Derneği üyelerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin darbecilerle, cuntacılarla, vesayet odaklarıyla mücadelesi adına yargıya verdiğimiz desteği, FETÖ kendi militanlarına yol açmak için kullanmıştır. Bu durum, sadece kadroların istilasına yol açmadı, aynı zamanda darbecilerle, cuntacılarla, vesayet odaklarıyla yaptığımız mücadeleye de çok büyük zararlar vermiştir” dedi.

17Ocak

“Bizi Yıkmak İçin Attıkları Her Taş, Duvarımızı Daha da Sağlamlaştırıyor”

“Bizi Yıkmak İçin Attıkları Her Taş, Duvarımızı Daha da Sağlamlaştırıyor”SGK hizmet binalarının toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2013 yılında Gezi olaylarında sokakları ateşe veren vandallara nasıl meydanı bırakmadıysak, 17-25 Aralık'ta hukuk darbesi yapmak için kapımıza dayananlara nasıl eyvallah etmediysek, 15 Temmuz'da darbe yapmak için harekete geçenleri nasıl milletimizle birlikte başarısızlığa uğrattıysak; ekonomide kurulan tuzakları, Suriye ve Irak'ta yazılan senaryoları, bölgemizde oynanan oyunları da aynı şekilde yerle yeksan edeceğiz” dedi.

14Ocak

“Bu Ülke Kendisine Güveneni ve Yatırım Yapanı Mahcup Etmez”

“Bu Ülke Kendisine Güveneni ve Yatırım Yapanı Mahcup Etmez”Borsa İstanbul’un kuruluş yıl dönümü ve yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan açıkça ifade ediyorum. Milletimiz ve devletimiz, ülkemizin bu zor günlerinde yanında olan, kendisine destek veren, fedakârlık yapan hiç kimseyi unutmayacaktır. Bu, parayla pulla ölçülemeyecek kadar büyük bir vefa duygusudur. Yatırımlarımızı, siparişlerimizi, istihdamımızı, üretimimizi, ticaretimizi artırmak için ne gerekiyorsa yapıp, ekonomi çarklarının işleyişine ivme kazandırmalıyız” dedi.

13Ocak

“Anayasa Değişikliği Süreci, Demokrasinin Adabına Uygun Şekilde Devam Etmeli”

“Anayasa Değişikliği Süreci, Demokrasinin Adabına Uygun Şekilde Devam Etmeli”İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste devam eden anayasa değişikliği görüşmeleri hakkında, “Öyle zannediyorum ki bu hafta içerisinde bu biter. Bittikten sonra da işin zaten asıl sahibine gidilecek. Asıl sahibi millet, millete gidilecek. Millet bunun asıl kararını verecek. Öyleyse bu telaş niye?” dedi.

Tüm Haberler